Hoppa till innehåll
peace-logo
  • Svenska
  • English
  • Svenska
  • English
Sök
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
Meny
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
KASTELHOLMSSAMTAL
FORSKNING
ÅLANDSEXEMPLET
JASS

Empowerment and Equality – nytt samarbetsprojekt med Ryssland och Litauen

Sedan september 2010 driver Ålands Fredsinstitut trepartssamarbetet ”Overcoming Gender Disparities” tillsammans med den litauiska organisationen Nendre och organisationen ”The Star of Hope” från Kaliningrad-området (Ryssland). Projektets resultat studeras empiriskt av ”Karelian Center for Gender Studies” i Petrozavodsk (Ryssland).

Projektet finansieras av Nordiska Ministerrådet och Emmaus Åland.

Projektets övergripande mål är att utveckla en unik empowermentmetod baserad på den nordiska tjej- och killgruppsmetoden. Nendre och Star of Hope som tidigare endast har arbetat med kvinnor och barn försöker nu engagera hela familjer, inklusive fäder i sin verksamhet. Nytt i och med projektet är att man använder sig av en metod som tidigare endast har använts i arbetet med ungdomar och anpassar metoden till att användas i separata gruppträffar för kvinnor och män.

Gruppträffarna består i diskussioner, erfarenhetsutbyte och social interaktion i syfte att ifrågasätta rådande könsnormer och att ge deltagarna möjlighet att göra sina egna livsval baserat på kunskap och individuella värderingar. I grupperna diskuteras ämnen som relationen till sina barn, hushållsarbete, synen på det motsatta könet, sexualitet och våld. Deltagarna väljer själv vilka ämnen som ska diskuteras i grupperna. Förutom grupperna för kvinnor och män startas även grupper för tjejer och killar i både Litauen och i Kaliningradregionen.

Målgruppen i projektet är socialt marginaliserade familjer med låg ekonomisk status, låg utbildningsnivå och där beroendeproblem är vanliga. Totalt deltar ca 100 ungdomar och ca 70 vuxna i grupper i projektet.

  • Nyhet
  • februari 24, 2011
FöregåendeFöregåendeStegvis cirkelträff för förskolelärare
NästaSamförståndsavtal med Europeiska centret för minoritetsärendenNästa
symbol-footer

PRENUMERERA PÅ VÅRT NYHETSBREV

Tidigare nyhetsbrev
Fredis endast text
  • +358 18 155 70
  • peace@peace.ax
  • Hamngatan 4 AX-22100 Mariehamn
    Åland, Finland

Ladda ner vår broschyr

Ålands medlingsbyrå

Fredsfonden

Webbplatskarta

Facebook

Twitter

Youtube

© All rights reserved. webbYRÅ APRIL KOMMUNIKATION