Hoppa till innehåll
peace-logo
  • Svenska
  • English
  • Svenska
  • English
Sök
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
Meny
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
KASTELHOLMSSAMTAL
FORSKNING
ÅLANDSEXEMPLET
JASS
Sia talar

Lunchseminarium 29.2.2016 –  Sia Spiliopoulou Åkermark & Saila Heinikoski: Ålands demilitarisering och neutralisering i en allt mer militariserad värld

Sia talarSaila webbLunchseminarium på Arken 

kl. 11.30 – 12.30, 29.02.2016

Måndagen den 29.2 bjuder Ålands fredsinstitut på aktuell demilitariseringsforskning vid ett lunchseminarium på Hotell Arkipelags bufférestaurang.

Forskningsledare Sia Spiliopoulou Åkermark kommer att tala om civilt-militärt samarbete i Östersjöregionen. Innebär sådant samarbete att gränsen mellan krig och fred suddas ut? Vad betyder detta för Ålands demilitarisering och neutralisering? Och hur ändras vår förståelse av begreppet ”territoriell suveränitet”? Vilken relevans har allt detta för oss?

Forskaren Saila Heinikoski kommer att diskutera om hur EU:s utrikes- och säkerhetspolitik har inverkat på Ålands demilitarisering.  Speciellt diskuteras frågan om vilken inverkan Lissabonfördragets solidaritetsklausul och biståndsklausul kan ha på utvecklingen.
Sia Spiliopoulou Åkermark  är forskningsledare för det treåriga forskningsprojektet ”Demilitarisering i en värld av ökad militarisering”. Forskningsprojektet påbörjades sommaren 2015 med finansiering från Konestiftelsen och Ålands kulturstiftelse och bedrivs i samarbete mellan Ålands fredsinstitut och Arktiska centret vid Lapplands universitet i Rovaniemi. Sammanlagt ingår fem forskare i projektet, en av dem är Saila Heinikoski. Läs mer om projektet här.

Lunch finns att köpa på restaurangen (lunchbuffé, kostnad 10,80 euro pp). Presentationen startar kl. 11.30.

Välkommen!
  • Lunchseminarium, Seminarium
  • februari 26, 2016
FöregåendeFöregåendeInternationell minoritetskonferens hölls i Mariehamn
NästaVälbesökt lunchseminarium om Ålands demilitarisering och neutraliseringNästa
symbol-footer

PRENUMERERA PÅ VÅRT NYHETSBREV

Tidigare nyhetsbrev
Fredis endast text
  • +358 18 155 70
  • peace@peace.ax
  • Hamngatan 4 AX-22100 Mariehamn
    Åland, Finland

Ladda ner vår broschyr

Ålands medlingsbyrå

Fredsfonden

Webbplatskarta

Facebook

Twitter

Youtube

© All rights reserved. webbYRÅ APRIL KOMMUNIKATION