Hoppa till innehåll
peace-logo
  • Svenska
  • English
  • Svenska
  • English
Sök
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
Meny
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
KASTELHOLMSSAMTAL
FORSKNING
ÅLANDSEXEMPLET
JASS
Kjell Åke talar

Direktör Kjell-Åke Nordquist talar om medling och försoning i Colombia

Kjell Åke talarFredsinstitutets direktör professor Kjell-Åke Nordquist deltar mellan 28.9 och 1.10 i en internationell konferens om medlings- och fredskultur som hålls i Bogotá, Colombia. Konferensen behandlar frågor om medling och försoning på både internationell och individuell nivå. Kjell-Åke håller ett av huvudtalen, på temat restorativ rätt och nationell försoning efter intern konflikt (Justicia restaurativa y reconciliación nacional a raíz de un conflicto interno). Bland övriga talare kan nämnas professor John Paul Lederach och docent Manuel Ernesto Salamanca.

Konferensen hålls i ett viktigt skede av Colombias historia, då det fredsavtal som under de fyra senaste åren förhandlats fram mellan den marxistiska gerillarörelsen Colombias revolutionära väpnade styrkor (Farc) och Colombias regering undertecknades den 26 september, efter decennier av stridigheter.

Fredsavtalet behandlar bland annat frågor om rebellernas framtida politiska deltagande, en jordreform med satsningar på ekonomisk och social utveckling av landsbygden, reglering av odling av och handel med narkotika, avväpning av rebellerna och kompensation för konfliktens offer samt juridisk behandling av förövare. Det återstår ännu att hålla en folkomröstning om fredsavtalet, och givetvis återstår många frågor att lösa och många processer för att bygga upp ett fredligt samhälle efter konflikt – processer där medling och försoning kan vara viktiga verktyg.

  • Nyhet
  • september 27, 2016
FöregåendeFöregåendeBöcker i fredsinstitutets bibliotek kan nu lånas hem
NästaÅlands fredsinstituts direktör om Nobels fredspris 2016Nästa
symbol-footer

PRENUMERERA PÅ VÅRT NYHETSBREV

Tidigare nyhetsbrev
Fredis endast text
  • +358 18 155 70
  • peace@peace.ax
  • Hamngatan 4 AX-22100 Mariehamn
    Åland, Finland

Ladda ner vår broschyr

Ålands medlingsbyrå

Fredsfonden

Webbplatskarta

Facebook

Twitter

Youtube

© All rights reserved. webbYRÅ APRIL KOMMUNIKATION