Hoppa till innehåll
peace-logo
  • Svenska
  • English
  • Svenska
  • English
Sök
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
Meny
  • Nyheter
  • 30-årsjubileum
  • Projekt
  • Seminarier
  • Publikationer
  • Möjligheter
    • Skriv för JASS
    • Sök praktik hos oss
    • Bli en av våra gästforskare
    • Delta i e-kurs om Ålandsexemplet
    • Bli en av våra medarbetare
    • Besök oss
    • Stöd oss genom Ålands fredsfond
  • Om oss
  • Ålands fredsfond
KASTELHOLMSSAMTAL
FORSKNING
ÅLANDSEXEMPLET
JASS
Gruppen_72

Utbildning för tjej- och killgruppsledare hölls i Riga

Gruppen_72Den 26 – 28 augusti arrangerade projektet ”Utmana könsroller för att motverka sexslaveri” en fortbildning för tjej- och killgruppsledare i Riga. Tillsammans med den åländska projektassistenten och forskningsassistenten i projektet, reste sex åländska tjej– och killgruppsledare till Riga för att delta i en två och en halv dag lång utbildning under ledning av åländska Mia Hanström. Från Lettland deltog tio utvalda ledare. Utbildningen var ett första steg mot att tjej- och killgruppsledarna själva ska bli utbildare i tjej – och killgruppsmetoden.

Att utbilda nya ledare är en viktig del av metodspridningen framförallt i Lettland där utbildare i tjej- och killgruppsmetoden saknas. Under utbildningsdagarna fick ledarna framförallt kunskap om hur man arrangerar en utbildning. Mycket tid sattes även på erfarenhetsbyte mellan ledarna, vilket både de lettiska och de åländska ledarna själva värderade väldigt högt. Ledarna besökte även partnerorganisationen ”Marta – resurscentrum för kvinnor”  samt organisationen Youth Against AIDS, under sin vistelse i Riga.

Under skolåret 2010/2011 har åländska och lettiska ledare inom projektet haft tjej- och killgrupper på Åland.  I och med att projektet avslutas i februari 2012 finns det ingen möjlighet för Ålands fredsinstitut eller den lettiska partnerorganisationen Marta att fortsätta finansiera dessa grupper. Den stora utmaningen är nu att hitta ny finansiering för grupperna. I Lettland har man har man efter mycket arbete delvis lyckats med detta och grupperna startar igen den 1 oktober. På Åland kommer några grupper igång igen till hösten, men tyvärr ser det ut som om flera grupper kommer att vara tvungna att avslutas på grund av brist på finansiering.  Interreglogos_72

Läs mer om projektet här.

  • Nyhet
  • september 9, 2011
FöregåendeFöregåendeÖppna föreläsningar om medling under medlingsmöte
NästaUtbildning för tjej- och killgruppsledare hölls i RigaNästa
symbol-footer

PRENUMERERA PÅ VÅRT NYHETSBREV

Tidigare nyhetsbrev
Fredis endast text
  • +358 18 155 70
  • peace@peace.ax
  • Hamngatan 4 AX-22100 Mariehamn
    Åland, Finland

Ladda ner vår broschyr

Ålands medlingsbyrå

Fredsfonden

Webbplatskarta

Facebook

Twitter

Youtube

© All rights reserved. webbYRÅ APRIL KOMMUNIKATION